Results

Results

  • Archery

  • Cycling

  • Field

  • Golf

  • Indoor Rowing

  • Powerlifting

  • Air Sports

  • Sitting Volleyball

  • Swimming

  • Track

  • Wheelchair Basketball

  • Wheelchair Rugby

  • Wheelchair Tennis

Archery

final

Medal Name Team Result

Gold

jacob cox

navy

100

50 meter freestyle 3.0

No Record Found.

final

Medal Name Team Result

Gold

brett campfield

airforce

100

Silver

alex wilson

army

98

Bronze

josh erickson

navy

97

team recurve open – three person team

No Record Found.

team compound open – three person team

No Record Found.

final

Medal Name Team Result

Gold

kenneth guinn

airforce

100

Silver

jacco dudihnk

netherlands

98

Bronze

craig taylor

airforce

97

Cycling

handcycle k5(kneeler)-men

Medal Name Team Result

Gold

brant ireland

socom

16:04.4

Gold

brant ireland

socom

13:35.1

handcycle open-women

Medal Name Team Result

Gold

tisha knickerbocker

marine corps

21:32.3

Gold

lisa goad

airforce

20:37.4

Silver

lisa goad

airforce

23:45.3

Silver

tiffany rodriguez-rexroad

army

21:53.2

Bronze

tiffany rodriguez-rexroad

army

26:41.4

handcycle open-men

Medal Name Team Result

Gold

edward leary

marine corps

17:24.6

Gold

edward leary

marine corps

15:37.1

Silver

merari hernandez

marine corps

19:11.9

handcycle h5-men

Medal Name Team Result

Gold

brent garlic

army

17:40.0

Gold

jai cheon

navy

15:53.9

Silver

jai cheon

navy

17:56.2

Silver

brent garlic

army

16:29.8

Bronze

jonathan weasner

army

19:06.3

Bronze

jonathan weasner

army

16:33.5
4
kyle cozad

navy

19:24.1

handcycle h4-women

Medal Name Team Result

Gold

dianne sumner

marine corps

21:34.7

Gold

dianne sumner

marine corps

24:07.0

handcycle h4-men

Medal Name Team Result

Gold

george vera

socom

16:17.7

Gold

isaac blunt

marine corps

15:55.7

Silver

isaac blunt

marine corps

15:55.7

Silver

george vera

socom

15:58.6

handcycle h3-men

Medal Name Team Result

Gold

austin parker

navy

17:28.7

Gold

jay martin

army

11:32.0

Silver

darius jones

navy

19:11.4

Bronze

jay martin

army

20:14.8

Bronze

austin parker

navy

21:30.6

recumbent cycle open-women

Medal Name Team Result

Gold

kerrie tessier

australia

15:47.8

Gold

kerrie tessier

australia

13:21.8

Silver

ruth freeman

navy

18:15.4

Silver

ruth freeman

navy

16:12.2

Bronze

esther stevenson

navy

18:21.3

Bronze

esther stevenson

navy

16:39.2
4
christine davila lucier

airforce

18:21.6
4
blanca baquero cruz

airforce

17:06.8
5
melissa nueva

airforce

18:21.6
5
melissa nueva

airforce

17:10.2

recumbent cycle t2-women

Medal Name Team Result

Gold

rhonda keister

socom

22:02.9

Gold

rhonda keister

socom

19:03.1

recumbent cycle t1-women

Medal Name Team Result

Gold

beth king

army

16:53.0

recumbent cycle open-men

Medal Name Team Result

Gold

joshua smith

airforce

12:47.9

Silver

john berry

airforce

13:02.7

Bronze

jose panez

marine corps

13:20.8
4
kenneth arnold

army

13:57.6
5
todd prather

navy

14:56.2

recumbent cycle t2-men

Medal Name Team Result

Gold

daniel lee

navy

12:28.0

Silver

kevin greene

airforce

14:09.1

Bronze

adam ziegler

socom

14:19.3
4
paul reifke

army

14:27.0
4
robert fry

navy

14:49.0

recumbent cycle t1-men

Medal Name Team Result

Gold

garrett kuwada

airforce

15:11.3

Silver

jordan lee fatt

airforce

16:16.1

Bronze

cory remsburg

socom

28:51.8

upright cycle open-women

Medal Name Team Result

Gold

casey turner

army

30:15.4

Gold

heather wright

airforce

14:05.9

Silver

heather wright

airforce

30:15.8

Silver

caitlin orchard

australia

14:55.9

Bronze

chunte gonzalez

airforce

30:18.9

Bronze

frieda vanputten

canada

15:11.7
4
vanessa broughill

australia

30:44.0
4
sarah balla

marine corps

15:27.1
5
mya gordon

army

30:48.5
5
angela everett

navy

15:33.3

upright cycle open-men

Medal Name Team Result

Gold

joshua faine

airforce

42:15.1

Gold

austin cooper

navy

10:43.6

Silver

daryl schaffer

navy

42:15.8

Silver

joshua faine

airforce

11:00.8

Bronze

austin cooper

navy

42:16.0

Bronze

brian hotchkiss

socom

11:12.9
4
ian crawley

army

42:47.0
4
david o\\\'hearn

socom

11:19.2
5
trent forbes

australia

42:47.8
5
ricardo rivera

airforce

11:26.3

upright cycle c5-men

Medal Name Team Result

Gold

douglas norman

socom

45:02.9

Gold

douglas norman

socom

11:21.6

Silver

david espinoza

army

47:06.7

Silver

john brennan

socom

14:31.8

Bronze

david espinoza

army

14:52.7

upright cycle c4-women

Medal Name Team Result

Gold

kristen morris

airforce

30:18.7

Gold

kristen morris

airforce

12:47.9

Silver

gemma kemble-stephenson

united kingdom

30:47.8

Silver

gemma kemble-stephenson

united kingdom

15:26.1

Bronze

stephanie johnson

army

36:17.8

Bronze

stephanie johnson

army

16:24.9
4
caroline buckle

united kingdom

36:17.8

upright cycle c4-men

Medal Name Team Result

Gold

steve carmen

socom

42:54.2

Silver

david snyder

airforce

45:08.5

Silver

stephen tobaz

socom

12:53.6

Bronze

stephen tobaz

socom

44:37.0

Bronze

david snyder

airforce

12:55.7
4
ross alewine

army

46:33.2
4
jarrid collins

socom

13:39.3
5
gordon clark

united kingdom

14:51.7

upright cycle c3-women

Medal Name Team Result

Gold

raina hockenberry

navy

34.37.9

Gold

raina hockenberry

navy

17:09.9

upright cycle c3-men

Medal Name Team Result

Gold

patrick nugent

marine corps

43:30.4

Gold

mark daniels

australia

14:33.4

Silver

patrick nugent

marine corps

15:05.1

handcycle h4-men

Medal Name Team Result

Gold

steve carmen

socom

11:14.2

tandem – visually impaired open-men

Medal Name Team Result

Gold

michael landry

marine corps

31:22.5

Gold

bob cornes

marine corps

31:22.5

Gold

jacob cox

navy

12:42.0

Silver

jacob cox

navy

34:16.9

Silver

michael manning

navy

34:16.9

Silver

michael landry

marine corps

13:09.5

tandem upright bicycle

No Record Found.

tandem recumbent bicycle

No Record Found.

Field

discus throw – standing 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

del toro, israel

socom

17.91m

discus throw – standing 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

purser, lucas

airforce

24.27m

Silver

espinoza, david

army

21.59m

discus throw – standing 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

prindle, michele

airforce

14.42m

discus throw – standing 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

fong, phillip

socom

35.97m

Silver

berry, john

airforce

32.71m

Bronze

le poole, ton

netherlands

26.82m
4
hartzema, ymo

netherlands

23.27m

discus throw – standing 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

broughill, vanessa

australia

28.38m

Silver

leatz, roann

airforce

26.79m

Bronze

euson, angela

army

22.22m
4
templeton, emma

united kingdom

18.20m
5
coble, kristina

airforce

16.36m

discus throw – standing 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

bramley, shane

australia

38.40m

Silver

hufford, lawrence

airforce

37.96m

Bronze

fourman, steven

airforce

35.83m
4
sten, tony

australia

33.86m
5
nielson, brandon

army

31.89m

discus throw – standing, visually impaired-men

Medal Name Team Result

Gold

landry, michael

marine corps

34.00m

Silver

espinal, ferlin

navy

30.76m

Bronze

cox, jacob

navy

18.81m

discus throw – standing 3.5-men

Medal Name Team Result

Gold

martin, carnell

marine corps

28.36m

discus throw – standing 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

wilson, alex

army

30.36m

Silver

nugent, patrick

marine corps

19.97m

Bronze

pena, seth

airforce

13.83m

discus throw – standing 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

grauer, beth

marine corps

24.00m

Silver

johnson, stephanie

army

19.31m

Bronze

wright, cinnamon

army

15.78m
4
hockenberry, raina

navy

15.41m

discus throw – standing 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

dziadowicz, jude

navy

29.19m

Silver

reifke, paul

army

28.34m

Bronze

bomke, tim

army

24.10m
4
flores, simon

united kingdom

23.10m

discus throw – standing 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

baker, brigid

australia

29.93m

Silver

vega, leticia

socom

17.46m

Bronze

smith, georgina

united kingdom

13.85m

discus throw – standing 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

maddux, matthew

marine corps

37.45m

Silver

daniels, samuel

army

35.37m

Bronze

guinn, kenneth

airforce

35.35m
4
peters, bradley

canada

30.88m
5
brown, peter

australia

29.40m

shot put – seated 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

smith, melinda

airforce

11.67m

discus throw – seated 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

cozad, kyle

navy

15.22m

discus throw – seated 1.0-men

Medal Name Team Result

Gold

rodriguez, joel

army

7.77m

discus throw – seated 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

lammers, matt

army

14.39m

Silver

vera, george

socom

13.75m

Bronze

parker, austin

navy

11.13m
4
hoylan, kevin

army

7.42m

discus throw – seated 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

kuwada, garrett

airforce

21.02m

Silver

allen, andrew

united kingdom

14.07m

Bronze

jones, darius

navy

13.50m
4
dipaolo, stuart

socom

12.25m
5
martin, jay

army

8.10m

discus throw – seated 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

olsen, joshua

army

25.11m

discus throw – seated 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

debarros, tesla

marine corps

21.31m

Silver

buckle, caroline

united kingdom

16.02m

Bronze

gordon, mya

army

14.92m
4
smith, elizabeth

navy

12.90m
5
goad, lisa

airforce

11.74m
5
goad, lisa

airforce

11.74m

discus throw – seated 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

schmidt, tyson

navy

31.67m

Silver

garrett, demarcus

airforce

29.99m

Bronze

ivins, cory

army

29.84m
4
weasner, jonathan

army

27.84m
5
reingoud, anthony

army

27.80m

shot put – standing 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

espinoza, david

army

9.29m

Silver

purser, lucas

airforce

7.10m

shot put – standing, visually impaired-men

Medal Name Team Result

Gold

landry, michael

marine corps

12.73m

Silver

espinal, ferlin

navy

10.79m *Games Record

Bronze

cox, jacob

navy

9.28m

shot put – standing 3.5-men

Medal Name Team Result

Gold

martin, carnell

marine corps

6.93m

shot put – standing 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

wilson, alex

army

10.96m

Silver

pena, seth

airforce

5.65m

shot put – standing 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

johnson, stephanie

army

7.05m

Silver

stevenson, esther

navy

6.11m

Bronze

hockenberry, raina

navy

6.08m
4
wright, cinnamon

army

5.54m
5
grauer, beth

marine corps

5.53m

shot put – standing 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

alewine, ross

army

10.66m

Silver

dziadowicz, jude

navy

9.13m

Bronze

bomke, tim

army

8.65m
4
reifke, paul

army

8.43m
5
flores, simon

united kingdom

7.25m

shot put – standing 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

baker, brigid

australia

11.76m

Silver

hudgins, tiffany

socom

6.99m

shot put – standing 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

lange, poul

denmark

11.79m

Silver

maddux, matthew

marine corps

11.45m

Bronze

demirtas, celalettin

netherlands

11.13m
4
daniels, samuel

army

10.91m
5
hollingsworth, dakota

navy

10.59m

shot put – standing 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

prindle, michele

airforce

5.77m

shot put – standing 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

fong, phillip

socom

12.16m

Silver

le poole, ton

netherlands

9.63m

Bronze

berry, john

airforce

9.41m
4
stigaard hansen, lasse

denmark

9.30m
5
hartzema, ymo

netherlands

8.74m

shot put – standing 6.0-women

Medal Name Team Result

Silver

euson, angela

army

9.23m

Bronze

leatz, roann

airforce

8.43m
4
broughill, vanessa

australia

8.17m
5
sizer, jennifer

canada

7.75m

shot put – standing 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

hufford, lawrence

airforce

15.37m

Silver

nielson, brandon

army

13.69m

Bronze

sten, tony

australia

13.26m
4
campfield, brett

airforce

12.49m
5
pate, joseph

airforce

11.43m

shot put – seated 1.0-men

Medal Name Team Result

Gold

rodriguez, joel

army

3.73m

shot put – seated 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

lammers, matt

army

8.34m

Silver

vera, george

socom

6.35m

Bronze

parker, austin

navy

5.44m
4
hoylan, kevin

army

4.99m

shot put – seated 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

kuwada, garrett

airforce

6.60m

Silver

allen, andrew

united kingdom

6.46m

Bronze

jones, darius

navy

5.59m
4
dipaolo, stuart

socom

4.48m
5
martin, jay

army

3.33m

shot put – seated 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

king, beth

army

4.99m

Silver

smith, melinda

airforce

4.39m

shot put – seated 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

olsen, joshua

army

8.37m

shot put – seated 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

debarros, tesla

marine corps

7.97  *Games Record

Silver

turner, casey

army

6.59m

Bronze

wright, heather

airforce

5.73m
4
martinez, melissa

airforce

5.63m
5
buckle, caroline

united kingdom

5.40m

shot put – seated 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

schmidt, tyson

navy

10.28m

Silver

ivins, cory

army

10.20m

Bronze

reingoud, anthony

marine corps

9.69m
4
garrett, demarcus

airforce

9.67m
5
weasner, jonathan

army

8.68m

seated club

No Record Found.

4x100m relay team competitions

No Record Found.

Golf

golf - final

Medal Name Team Result

Gold

peter sova

canada

400

Gold

 daniel germain

canada

400

Gold

robert gagnon

canada

400

Gold

natalie champagne

canada

400

Gold

kristina moreau

canada

400

Gold

 nick kerr

canada

400

Silver

douglas norman

socom

402

Silver

stuart dipaolo

socom

402

Silver

 brian hodgekiss

socom

402

Silver

alfred martinez

socom

402

Silver

 david hodges

socom

402

Silver

alec ross

socom

402

Bronze

tyson schmidt

navy

405

Bronze

aaron ferguson

navy

405

Bronze

joshua erickson

navy

405

Bronze

joshua cooke

navy

405

Bronze

zachary cable

navy

405

Bronze

samuel acheampong (archie-pong)

navy

405

golf - final

Medal Name Team Result

Gold

matthew castel

marine corps

119

Silver

tanner kane

army

126

Bronze

allen izzard

united kingdom

128

Bronze

nick kerr

canada

128

golf - final

Medal Name Team Result

Gold

  roann leatz

airforce

145

Silver

gleimarie mendoza

army

154

Bronze

natalie champagne

canada

155

Bronze

michelle prindle

airforce

155

Indoor Rowing

1-min sprint

No Record Found.

1 min sprint race 1.0-men

Medal Name Team Result

Gold

lammers, matt

army

219

Silver

rodriguez, joel

army

169

Bronze

remsburg, cory

socom

121

1 min sprint race 2.0-women

Medal Name Team Result

Gold

sumner, dianne

marine corps

227

1 min sprint race 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

garlic, brent

army

243

Silver

allen, andrew

united kingdom

226

1 min sprint race 3.0-women

Medal Name Team Result

Gold

tessier, kerrie

australia

276

Silver

king, beth

army

268

1 min sprint race 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

del toro, israel

socom

296

Silver

dieli, anthony

navy

238

1 min sprint race 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

hockenberry, raina

navy

268

1 min sprint race 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

ireland, brant

socom

355

Silver

nugent, patrick

marine corps

323

Bronze

daniels, mark

australia

320
4
olsen, joshua

army

301
5
cozad, kyle

navy

260

1 min sprint race 5.0 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

knickerbocker, tisha

marine corps

273

Silver

smith, georgina

united kingdom

256

1 min sprint race 5.0 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

berry, john

airforce

349 *Games Record

Silver

parker, nathan

australia

337

Bronze

gonzalez-cintron, angel

army

317
4
prather, todd

navy

306
5
cochran, daniel

australia

246

1 min sprint race 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

kemble-stephenson, ge

united kingdom

277

Silver

wright, cinnamon

army

267

Bronze

montoya, lauren

socom

260

1 min sprint race 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

alewine, ross

army

371

Silver

wilson, alex

army

355

Bronze

fontenot, joseph

army

352
4
brown, peter

australia

350
5
snyder, david

airforce

341

1 min sprint race 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

baker, brigid

australia

322 *Games Record

Silver

broughill, vanessa

australia

311

Bronze

mccranie, lisa

airforce

310
4
gonzalez, chunte

airforce

298
5
turner, casey

army

297

1 min sprint race 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

hufford, lawrence

airforce

382 *Games Record

Silver

mcdonald, derek

canada

378

Bronze

campfield, brett

airforce

377
4
harvey, lee

socom

369
5
lange, poul

denmark

365

1 min sprint race – visually impaired-men

Medal Name Team Result

Gold

landry, michael

marine corps

352

4 min endurance race 2.0 -women

Medal Name Team Result

Gold

sumner dianne

marine corps

792 *Games Record

4 min endurance race 2.0 -men

Medal Name Team Result

Gold

garlic, brent

army

807

Silver

allen, andrew

united kingdom

770

4 min endurance race 3.0-women

Medal Name Team Result

Gold

king, beth

army

966 *Games Record

Silver

tessier, kerrie

australia

952

4 min endurance race 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

del toro ,israel

socom

1013 *Games Record

Silver

dieli, anthony

navy

791

4 min endurance race 4.0 -women

Medal Name Team Result

Gold

hockenberry, raina

navy

852 *Games Record

4 min endurance race 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

ireland, brant

socom

1157 *Games Record

Silver

nugent, patrick

marine corps

1103

Bronze

daniels, mark

australia

1054
4
olsen, joshua

army

932
5
cozad, kyle

navy

903

4 min endurance race 5.0 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

knickerbocker, tisha

marine corps

979

Silver

smith, georgina

united kingdom

922

4 min endurance race 5.0 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

berry, john

airforce

1170 *Games Record

Silver

parker, nathan

australia

1148

Bronze

gonzalez-clinton, angel

army

1091
4
prather, todd

navy

1030
5
cochran, daniel

australia

957

4 min endurance race 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

kemble-stephenson, g

united kingdom

961 *Games Record

Silver

wright ,cinnamon

army

896

Bronze

montoya, lauren

socom

884

4 min endurance race 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

greene, kevin

airforce

1142

Silver

snyder, david

airforce

1112

Bronze

fontenot, joseph

army

1111
4
brown, peter

australia

1103
5
wilson, alex

army

1088

4 min endurance race 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

baker, brigid

australia

1095 *Games Record

Silver

mccranie, lisa

airforce

1053

Bronze

broughill, vanessa

australia

1016
4
wright, heather

airforce

992
5
everett, angela

navy

991

4 min endurance race 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

mcdonald, derek

canada

1302

Silver

fong, phillip

socom

1238

Bronze

o\\\'hearn, david

socom

1226
4
paterniti, joseph

navy

1217
5
lundberg, jesper

denmark

1216

4 min sprint race – visually impaired-men

Medal Name Team Result

Gold

landry, michael

marine corps

1131

4-min race

No Record Found.

Powerlifting

men up to 72kg

Medal Name Team Result

Gold

jones, durrell

marine corps

137kg *Games Record

Silver

cox, jacob

navy

125kg

Bronze

nugent, patrick

marine corps

119kg

men 72.01 to 88kg

Medal Name Team Result

Gold

olson, joshua

army

163kg *Games Record

Silver

kosar, dustin

marine corps

152kg

Bronze

roberts, joe

socom

150kg

men 88.01 to 107kg

Medal Name Team Result

Gold

fong, phillip

socom

200kg *Games Record

Silver

espinal, fercin

navy

160kg

Bronze

harvey, lee

socom

159kg

men 107kg+

Medal Name Team Result

Gold

hufford, lawrence

airforce

200kg *Games Record

Silver

sova, pete

canada

180kg

Bronze

schmidt, tyson

navy

155kg

women up to 55 kg

Medal Name Team Result

Gold

kinckerbocker, tisha

marine corps

46kg *Games Record

women 55.01 to 67kg

Medal Name Team Result

Gold

coble, kristina

airforce

70kg *Games Record

Silver

mccrain, lisa

airforce

70kg *Games Record

Bronze

euson, angela

army

66kg

women 67.01 to 86kg

Medal Name Team Result

Gold

templeton, emma

united kingdom

67kg

Silver

debarros, tesla

marine corps

67kg

Bronze

gonzalez, chunte

airforce

66kg

women 86kg+

Medal Name Team Result

Gold

baker, brigid

australia

78kg *Games Record

Silver

broughill, vanessa

australia

73kg

Bronze

sizer, jennifer

canada

70kg

female division

No Record Found.

male division

No Record Found.

Air Sports

10m air pistol sh1-finals

Medal Name Team Result

Gold

william longworth

navy

208.3

Silver

seth pena

airforce

207.3

Bronze

kohl mcleod

army

183.2
4
ian stairwalt

marine corps

168.2
5
troy frodl

marine corps

148.9

10m air pistol open-finals

Medal Name Team Result

Gold

roann leatz

airforce

223.5  *Games Record

Silver

jimmy covas

socom

212.5

Bronze

phal it

marine corps

189.9
4
james stewart

marine corps

173.8
5
donald burns

marine corps

156.5

10m air pistol sh1-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

william longworth

navy

343

Silver

seth pena

airforce

334

Bronze

stephen toboz

socom

333
4
ian stairwalt

marine corps

329
5
kohl mcleod

army

319

10m air pistol open-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

roann leatz

airforce

341

Silver

phal it

marine corps

340

Bronze

james stewart

marine corps

333
4
brent sixkiller

army

332
5
donald burns

marine corps

330

10m air rifle standing sh2-finals

Medal Name Team Result

Gold

austin parker

navy

238.7

Silver

israel del toro

socom

224.6

Bronze

lucas purser

airforce

204.6
4
ruth freeman

navy

182.3
5
gleimarie mendoza

army

161.5

10m air rifle standing sh2-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

austin parker

navy

393.2

Silver

israel del toro

socom

390.5

Bronze

gleimarie mendoza

army

383.8
4
ruth freeman

navy

379.2
5
lucas purser

airforce

369.7

10m air rifle standing sh1-finals

Medal Name Team Result

Gold

kristina moreau

canada

181.9

Silver

stehen toboz

socom

180.9

Bronze

adam ziegler

socom

157.7
4
kyle ricketts

canada

141.7
5
william royster

airforce

126.5

10m air rifle standing sh1-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

william royster

airforce

320.3

Silver

stephen toboz

socom

310.1

Bronze

jason pacheco

marine corps

309
4
kristina moreau

canada

306.7
5
kyle ricketts

canada

301.6

10m air rifle standing open-finals

Medal Name Team Result

Gold

roann leatz

airforce

213

Silver

james stewart

marine corps

210.7

Bronze

jose panez

marine corps

178.9
4
blanca baquero cruz

airforce

154.3
5
heather wright

airforce

140.6

10m air rifle standing open-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

james stewart

marine corps

355.3

Silver

roann leatz

airforce

330.8

Bronze

jose panez

marine corps

318.5
4
heather wright

airforce

313.8
5
john o\'neill

canada

312.4

10m air rifle prone open-finals

Medal Name Team Result

Gold

dakota hollingsworth

navy

247.1

Gold

smith, melinda

airforce

11.67m *Games Record

Silver

melissa nueva

airforce

244.6

Bronze

todd prather

navy

222.8
4
tanner kane

army

200.7
5
matthew maddux

marine corps

179.3
5
goad, lisa

airforce

11.74m

10m air rifle prone open-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

melissa nueva

airforce

413.3

Silver

matthew hargrove

marine corps

407.5

Bronze

matthew maddux

marine corps

407.1
4
dakota hollingsworth

navy

405.8
5
todd prather

navy

405.3

10m air rifle prone sh2-finals

Medal Name Team Result

Gold

austin parker

navy

247.3

Silver

israel del toro

socom

240.3

Bronze

gleimarie mendoza

army

219.1
4
ruth freeman

navy

190.2
5
derek mundy

united kingdom

172

10m air rifle prone sh2-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

gleimarie mendoza

army

411.9

Silver

israel del toro

socom

407.5

Bronze

austin parker

navy

406.8
4
ruth freeman

navy

399.6
5
robert gagnon

canada

382.7

10m air rifle prone sh1-finals

Medal Name Team Result

Gold

ian stairwalt

marine corps

248.2

Silver

austin cooper

navy

243.4

Bronze

jay martin

army

214
4
durrell jones

marine corps

202.9
5
kenneth arnold

army

181.9

10m air rifle prone sh1-preliminaries

Medal Name Team Result

Gold

ian stairwalt

marine corps

411.6

Silver

durrell jones

marine corps

409.3

Bronze

kenneth arnold

army

408.9
4
jay martin

army

408.3
5
paul reifke

army

406.8

Sitting Volleyball

Sitting Volleyball
No Record Found.

Swimming

50 meter backstroke 1.0-men

Medal Name Team Result

Gold

rodriguez, joel

army

01:53.8

50 meter backstroke 1.5-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, austin

navy

01:24.7

50 meter backstroke 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

nicholson, michael

marine corps

1:22.49 *Games Record

Silver

lammers, matt

army

02:31.9

50 meter backstroke 2.5-men

Medal Name Team Result

Gold

vera, george

socom

01:16.5

Silver

garlic, brent

army

01:47.9

50 meter backstroke 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

kuwada, garrett

airforce

51.54

Silver

blunt, isaac

marine corps

01:15.0

Bronze

dieli, anthony

navy

02:17.1

50 meter backstroke 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

hockenberry, raina

navy

01:17.3

50 meter backstroke 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

carmen, steve

socom

53.43

Silver

purser, lucas

airforce

01:09.6

Bronze

george, gabriel

navy

01:27.6

50 meter backstroke 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia armed forces

43.33

Silver

daniels, mark

australia armed forces

45.21

Bronze

pena, seth

airforce

01:47.5

50 meter backstroke 5.0-women

Medal Name Team Result

Gold

livesey, laura

canada

44.66

Silver

morris, kristen

airforce

49.72

Bronze

stevenson, esther

navy

57.43
4
knickerbocker, tisha

marine corps

57.99
5
hustler, annika

marine corps

01:05.4

50 meter backstroke 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

bomke, tim

army

47.5

Silver

brightman, bryon

airforce

01:07.3

Bronze

snyder, david

airforce

01:09.4
4
reifke, paul

army

01:12.0

50 meter backstroke 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

kelly, marion

canada

43.54  *Games Record

Silver

baquero cruz, blanca

airforce

46.22
4
kemble-stephens, gemma

uk armed forces

57.5
5
mason, narelle

australia armed forces

01:02.1

50 meter backstroke 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

prindle, michele

airforce

48.77

Silver

wright, heather

airforce

58.44

Bronze

constanzo, kayla

army

55.31

Bronze

mendoza, glelmarie

army

01:30.5

50 meter backstroke 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

mccomb, ben

uk armed forces

36.77

Silver

pendergrass, clay

socom

37.68

Bronze

mckay, steven

marine corps

39.07
4
rodriguez, jorge

army

43.73
4
fong, phillip

socom

47.55
5
mclimans, shannon

army

44.54

50 meter backstroke 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

staley, isaiah

socom

41.34  *Games Record

Silver

hargrove, matthew

marine corps

42.84

Bronze

prather, todd

navy

44.24
5
cooper, austin

navy

47.91

50 meter backstroke 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

euson, angela

army

41.88

Gold

schaeffer, daryl

navy

38.32

Silver

leatz, roann

airforce

50.33

Bronze

mccranie, lisa

airforce

51.24
4
balla, sarah

marine corps

53.48
5
coble, kristina

airforce

55.29

50 meter backstroke 6.0-men

Medal Name Team Result

Silver

o\\\'brien, patrick

marine corps

38.85

Bronze

kerr, nick

canada

40.74
4
morgan, benjamin

australia armed forces

41.64
5
ellis, nolan

socom

43.02

50 meter freestyle 1.5 -men

Medal Name Team Result

Gold

parker, austin

navy

01:21.8

50 meter freestyle 1.0-men

Medal Name Team Result

Gold

rodriguez, joel

army

01:50.0

50 meter freestyle 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

nicholson, michael

marine corps

53.64 *Games Record

Silver

lammers, matt

army

01:44.0

50 meter freestyle 2.5-men

Medal Name Team Result

Gold

vera, george

socom

01:16.6

Silver

garlic, brent

army

01:42.8

50 meter freestyle 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

kuwada, garrett

airforce

39.76

Silver

blunt, isaac

marine corps

48.91

Bronze

dieli, anthony

navy

02:25.1

50 meter freestyle 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia armed forces

34.99

Silver

daniels, mark

australia armed forces

35.55

Bronze

jiminez, carlos

marine corps

38.37
4
ireland, brant

socom

39.4
5
pena, seth

airforce

01:20.9

50 meter freestyle 5.0-women

Medal Name Team Result

Gold

knickerbocker, tisha

marine corps

36.46

Silver

livesey, laura

canada

37.51

Bronze

morris, kristen

airforce

39.84
4
montoya, lauren

socom

40.85
5
grauer, beth

marine corps

44.95

50 meter freestyle 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

alewine, ross

army

35.09

Silver

bomke, tim

army

38.04

Bronze

snyder, david

airforce

39.6
4
reifke, paul

army

40.55
5
brightman, bryon

airforce

55.52

50 meter freestyle 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

kelly, marion

canada

36.42

Silver

turner, casey

army

36.88

Bronze

baquero cruz,  blanca

airforce

40.18
4
 baker, brigid

australia armed forces

42.71
5
 kemble-stephens, gemma

uk armed forces

44.55

50 meter freestyle 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

mckay, steven

marine corps

30.36

Silver

pendergrass, clay

socom

30.66

Bronze

mclimans, shannon

army

31.57
4
lange, poul

denmark

31.89
5
kosar, dustin

marine corps

32.72

50 meter freestyle 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

prindle, michele

airforce

44.59

Silver

wright, heather

airforce

51.79

Bronze

mendoza, glelmarie

army

56.76

50 meter freestyle 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

prather, todd

navy

30.69

Silver

staley, isaiah

socom

31.5

Bronze

fong, phillip

socom

33.15
4
hargrove, matthew

marine corps

34.78
5
clarke, daniel

navy

35.54

50 meter freestyle 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

euson, angela

army

33.5

Silver

templeton, emma

uk armed forces

37.32
4
gonzalez, chunte

airforce

37.63
5
broughill, vanessa

australia armed forces

37.82

50 meter freestyle 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

novak, carlo

australia armed forces

28.28

Silver

morgan, benjamin

australia armed forces

29.43

Bronze

o\\\'brien, patrick

marine corps

29.48
4
ellis, nolan

socom

30.26
5
nielson, brandon

army

30.57

50 meter freestyle 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

hockenberry, raina

navy

52.4

50 meter freestyle 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

shawcroft, rye

australia armed forces

35.48

Silver

carmen, steve

socom

37.48

Bronze

purser, lucas

airforce

01:11.4
4
george, gabriel

navy

01:26.5

100 meter freestyle 1.5-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, austin

navy

03:06.6

100 meter freestyle 1.0-men

Medal Name Team Result

Gold

rodriguez, joel

army

03:51.5

100 meter freestyle 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

nicholson, michael

marine corps

1:53.40  *Games Record

Silver

lammers, matt

army

03:39.3

100 meter freestyle 2.5-men

Medal Name Team Result

Gold

vera, george

socom

03:01.0

Silver

garlic, brent

army

03:48.0

100 meter freestyle 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

kuwada, garrett

airforce

01:45.2

100 meter freestyle 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

hockenberry, raina

navy

02:05.5

100 meter freestyle 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

shawcroft, rye

australia armed forces

1:23.41 *Games Record

Silver

carmen, steve

socom

01:32.6

100 meter freestyle 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

daniels, mark

australia armed forces

01:19.7

Silver

jiminez, carlos

marine corps

01:24.5

Bronze

parker, nathan

australia armed forces

01:27.1

100 meter freestyle 5.0-women

Medal Name Team Result

Gold

livesey, laura

canada

01:24.9

Silver

knickerbocker, tisha

marine corps

01:27.9

Bronze

morris, kristen

airforce

01:28.6
4
montoya, lauren

socom

01:33.0
5
hustler, annika

marine corps

02:08.8

100 meter freestyle 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

snyder, david

airforce

01:33.5

Silver

bomke, tim

army

01:35.3

Bronze

brightman, bryon

airforce

02:37.2

100 meter freestyle 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

kelly, marion

canada

1:23.89  *Games Record

Silver

baquero cruz, blanca

airforce

01:29.6

Bronze

kemble-stephens, gemma

uk armed forces

01:49.4
4
morales, shirley

army

02:33.1
5
wright, cinnamon

army

03:19.5

100 meter freestyle 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

mckay, steven

marine corps

01:10.4

Silver

pendergrass, clay

socom

01:13.2

Bronze

kosar, dustin

marine corps

01:15.8
4
mclimans, shannon

army

01:17.0
5
brown, peter

australia armed forces

01:18.7

100 meter freestyle 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

prindle, michele

airforce

01:44.1

Silver

wright, heather

airforce

01:57.9

Bronze

mendoza, glelmarie

army

02:30.2

100 meter freestyle 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

prather, todd

navy

1:12.96 

Silver

staley, isaiah

socom

01:13.3

Bronze

clarke, daniel

navy

01:20.7
4
fong, phillip

socom

01:21.1
5
hargrove, matthew

marine corps

01:21.6

100 meter freestyle 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

euson, angela

army

01:19.8

100 meter freestyle 6.0-women

Medal Name Team Result

Silver

templeton, emma

uk armed forces

01:29.4

Bronze

broughill, vanessa

australia armed forces

01:31.3
4
coble, kristina

airforce

01:32.6
5
vanputten, frieda

canada

01:33.5

50 meter breaststroke 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

mccranie, lisa

airforce

52.04

Silver

euson, angela

army

52.79

Bronze

smith, elizabeth

navy

59.48
4
broughill, vanessa

australia armed forces

01:00.0
5
scott, amanda

australia armed forces

01:00.1

50 meter breaststroke 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

hopkins, roger

airforce

38.38

Silver

ellis, nolan

socom

39.57

Bronze

rivera, ricardo

airforce

41.23
4
o\\\'brien, patrick

marine corps

42.59
5
schaeffer, daryl

navy

44.02

50 meter breaststroke 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

nicholson, michael

marine corps

01:25.1

Silver

lammers, matt

army

02:14.1

50 meter breaststroke 2.5-men

Medal Name Team Result

Gold

vera, george

socom

02:05.6

50 meter breaststroke 3.0-men

Medal Name Team Result

Gold

kuwada, garrett

airforce

59.43

Silver

dieli, anthony

navy

02:15.7

50 meter breaststroke 4.0-women

Medal Name Team Result

Gold

hokenberry, raina

navy

01:39.9

50 meter breaststroke 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

shawcroft, rye

australia armed forces

01:03.0

50 meter breaststroke 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia armed forces

45.87

Silver

daniels, mark

australia armed forces

50.89

Bronze

jiminez, carlos

marine corps

58.08

50 meter breaststroke 5.0-women

Medal Name Team Result

Gold

morris, kristen

australia armed forces

49.11

Silver

livesey, laura

canada

49.17

Bronze

knickerbocker, tisha

marine corps

53.63
4
montoya, lauren

socom

01:04.8
5
grauer, beth

marine corps

01:10.5

50 meter breaststroke 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

snyder, david

army

01:09.3

50 meter breaststroke 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

kelly, marion

canada

49.1

Silver

baquero cruz, blanca

airforce

58.57

Bronze

mason, narelle

australia armed forces

01:02.5
4
kelly, lynsey

uk armed forces

01:20.0
5
morales, shirley

army

01:31.1

50 meter breaststroke 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

lange, poul

denmark

41.74

Silver

rodriguez, jorge

army

43.15

Bronze

mckay, steven

marine corps

43.19
4
kosar, dustin

marine corps

44.48
5
mclimans, shannon

army

46.07

50 meter breaststroke 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

prindle, michele

airforce

57.43

Silver

wright, heather

airforce

01:07.1

Bronze

mendoza, glelmarie

army

01:15.0

50 meter breaststroke 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

prather, todd

navy

41.26  *Games Record

Silver

staley, isaiah

socom

42.58

Bronze

clarke, daniel

navy

43.04
4
cooper, austin

navy

45.09
5
fong, phillip

socom

45.85

200 meter mixed-w/m

Medal Name Team Result

Gold

fong, phillip m

socom

2:07.51 *Games Record

Gold

staley, isaiah m

socom

2:07.51 *Games Record

Gold

ellis, nolan m

socom

2:07.51 *Games Record

Gold

pendergrass, clay m

socom

2:07.51 *Games Record

Silver

forbes, trent m

australia armed forces

02:24.5

Silver

shawcroft, rye m

australia armed forces

02:24.5

Silver

brown, peter m

australia armed forces

02:24.5

Silver

broughill, vanessa w

australia armed forces

02:24.5

Bronze

desrosiers, pierre m

canada

02:26.8

Bronze

dandurand, daniel m

australia armed forces

02:26.8

Bronze

gagnon, robert m

canada

02:26.8

Bronze

kerr, nick m

canada

02:26.8
4
roberts, jason m

navy

02:27.4
4
cooke, joshua m

navy

02:27.4
4
schaeffer, daryl m

navy

02:27.4
4
white, aaron m

navy

02:27.4
5
rivera, ricardo m

airforce

02:31.1
5
faine, joshua m

airforce

02:31.1
5
hopkins, roger m

airforce

02:32.1
5
gonzalez, chunte w

airforce

02:32.1

200 meter freestyle – max 18 points relay-men

Medal Name Team Result

Gold

o\'brien, patrick

marine corps

02:45.0

Gold

blunt, isaac

marine corps

02:45.0

Gold

nicholson, michael

marine corps

02:45.0

Gold

kosar, dustin

marine corps

02:45.0

Silver

snyder, david

airforce

03:02.2

Silver

kuwada, garrett

airforce

03:02.2

Silver

mccoy, jayson

airforce

03:02.2

Silver

purser, lucas

airforce

03:02.2

Bronze

ireland, brant

socom

03:08.9

Bronze

vera, george

socom

03:08.9

Bronze

hotchkiss, brian

socom

03:08.9

Bronze

carmen, steve

socom

03:08.9
4
mclimans, shannon

army

03:14.1
4
rodriguez, jorge

army

03:14.1
4
alewine, ross

army

03:14.1
4
lammers, matt

army

03:14.1
5
urtula, romulo

navy

05:35.6
5
parker, austin

navy

05:35.6
5
george, gabriel

navy

05:35.6
5
dieli, anthony

navy

05:35.6

200 meter freestyle – max 22 points relay-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia armed forces

02:08.9

Gold

morgan, benjamin

australia armed forces

02:08.9

Gold

jiminez, carlos

marine corps

02:10.5

Gold

novak, carlo

australia armed forces

02:08.9

Gold

daniels, mark

australia armed forces

02:08.9

Gold

morgan, benjamin

australia armed forces

02:08.9

Silver

leary, edward

marine corps

02:10.5

Silver

hargrove, matthew

marine corps

02:10.5

Silver

mckay, steven

marine corps

02:10.5

Bronze

clarke, daniel

navy

02:17.8

Bronze

cooper, austin

navy

02:17.8

Bronze

prather, todd

navy

02:17.8

Bronze

hollingsworth, dakota

navy

02:17.8
4
nielson, brandon

army

02:20.4
4
alexander, jonathan

army

02:20.4
4
bomke, tim

army

02:20.4
4
harwick, austin

army

02:20.4
5
campfield, brett

airforce

02:54.3
5
brightman, bryon

airforce

02:54.3
5
royster, william

airforce

02:54.3
5
franklin, larry

airforce

02:54.3

200 meter freestyle – max 22 points relay-women

Medal Name Team Result

Gold

mason, narelle

warrior 1 can_aus

02:45.0

Gold

livesey, laura

warrior 1 can_aus

02:45.0

Gold

kelly, marion

warrior 1 can_aus

02:45.0

Gold

vanputten, frieda

warrior 1 can_aus

02:45.0

Gold

livesey, laura

warrior 1 can_aus

02:45.0

Silver

prindle, michele

airforce

02:46.1

Silver

coble, kristina

airforce

02:46.1

Silver

baquero cruz, blanca

airforce

02:46.1

Silver

morris, kristen

airforce

02:46.1

Bronze

turner, casey

army

03:04.7

Bronze

euson, angela

army

03:04.7

Bronze

morales, shirley

army

03:04.7

Bronze

gordon, mya

army

03:04.7
4
hockenberry, raina

navy

03:04.7
4
gonzales, lauren

navy

03:04.7
4
smith, elizabeth

navy

03:04.7
4
stevenson, esther

navy

03:04.7
5
stevens, danielle

warrior 2 uk_usaf

03:51.8
5
stevens, danielle

warrior 2 uk_usaf

03:51.8
5
kelly, lynsey

warrior 2 uk_usaf

03:51.8
5
buckle, caroline

warrior 2 uk_usaf

03:51.8
5
wright, heather

warrior 2 uk_usaf

03:51.8
5
wright, heather

warrior 2 uk_usaf

03:51.8

individual

No Record Found.

Track

200 meter dash 2.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

 cheon, jai

navy

41.53

Silver

kuwada, garrett

airforce

45.083

Bronze

dunn, travis

socom

45.086
4
parker, austin

navy

47.09
5
martin, jay

army

50.91

200 meter 3.0 racing chair-women

Medal Name Team Result

Gold

morris, kristen

airforce

38.82

Silver

hutsler, annika

marine corps

48.6

Bronze

rodriguez-rexroad, tiffa

army

52.42

Bronze

martinez, melissa

airforce

52.42
5
goad, lisa

airforce

53.13

200 meter 3.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

weasner, jonathan

army

32.58

Silver

smith, joshua

airforce

35.72

Bronze

leary, edward

marine corps

40.49
4
lee, daniel

navy

43.18
5
rodriguez, jorge

army

46

200 meters 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

ireland, brant

socom

38.02

Silver

wilson, alex

army

42.44

200 meters 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

montoya, lauren

socom

39.16

Silver

stevenson, esther

navy

46.41

Bronze

johnson, stephanie

army

50.31

200 meters 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

greene, kevin

airforce

27.6

Silver

tobaz, stephen

socom

30.87

Bronze

synder, david

airforce

31.22
4
collins, jarrid

socom

31.51

200 meters 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia

27.25

200 meters 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

mcsween, allan

united kingdom

24.66

Silver

guinn, kenneth

airforce

26.05

Bronze

jobin, stephane

canada

26.67
4
it, phal

marine corps

26.85
5
harvey, lee

socom

27.04

200 meters 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

davila lucier, christine

airforce

33.25

Silver

freeman, ruth

navy

41.84

200 meters 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

harwick, austin

army

24.69

Silver

cooper, austin

navy

27.61

Bronze

roberts, joe

socom

30.88

200 meters 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

euson, angela

army

31.57

Silver

everett, angela

navy

33.54

Bronze

orchard, caitlin

australia

34.01
4
garcia, allison

marine corps

37.41
5
gonzales, lauren

navy

38.45

200 meters 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

holliday, andrew

marine corps

24.5

Silver

berry, john

airforce

24.85

Bronze

rivera, ricardo

airforce

26.79
4
white, aaron

navy

26.98
5
anthony, jacob

socom

27.83

100 meter 3.0 racing chair-women

No Record Found.

4×100 meter relay-mixed

Medal Name Team Result

Gold

conlin, thomas

marine corps

46.83

Gold

holliday, andrew

marine corps

46.83

Gold

kosar, dustin

marine corps

46.83

Gold

landry, michael

marine corps

46.83

Gold

guinn, kenneth

airforce

48.8

Gold

rivera, ricardo

airforce

48.8

Gold

campfield, brett

airforce

48.8

Gold

berry, john

airforce

48.8

Silver

stevens, danielle

united kingdom

59.83

Silver

stevens, justice

united kingdom

59.83

Silver

smith, georgina

united kingdom

59.93

Silver

mcsween, allan

united kingdom

59.83

Bronze

mckay, seth

australia

01:01.9

Bronze

webb, robert

australia

01:01.9

Bronze

broughill, vanessa

australia

01:01.9

Bronze

cochran, daniel

australia

01:01.9

4×100 meter relay-women

Medal Name Team Result

Gold

davila  lucier,  christine

airforce

01:08.5

Gold

gonzalez, chunte

airforce

01:08.5

Gold

coble,  kristina

airforce

01:08.5

Gold

morris,  kristen

airforce

01:08.5

Silver

baker, brigid

australia

01:09.3

Silver

mason, narelle

australia

01:09.3

Silver

tessier, kerrie

australia

01:09.3

Silver

orchard, caitlin

australia

01:09.3

Bronze

everett, angela

navy

01:13.6

Bronze

stevenson, esther

navy

01:13.6

Bronze

gonzales, lauren

navy

01:13.6

Bronze

freeman, ruth

navy

01:13.6
4
morales, shirley

army

01:19.8
4
euson, angela

army

01:19.8
4
johnson, stephanie

army

01:19.8
4
king, beth

army

01:19.8

4×100 meter relay-men

Medal Name Team Result

Gold

daniels

army

51.52

Gold

alewine, ross

army

51.52

Gold

cochran, david

army

51.52

Gold

harwick, austin

army

51.52

Silver

novak, carlo

australia

52.19

Silver

morgan, benjamin

australia

52.19

Silver

parker, nathan

australia

52.19

Silver

roberts, ryan

australia

52.19

Bronze

valerio, carlos

navy

52.53

Bronze

cooper, austin

navy

52.53

Bronze

white, aaron

navy

52.53

Bronze

ingram, mario

navy

52.53
4
harrington, quinn

airforce

52.61
4
greene, kevin

airforce

52.61
4
synder, david

airforce

52.61
4
hopkins, roger

airforce

52.61

1500 meter run 2.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

 cheon, jai

navy

04:57.1

Silver

kuwada, garrett

airforce

06:17.4

1500 meter run 3.0 racing chair-women

Medal Name Team Result

Gold

morris, kristen

airforce

04:33.6

Silver

martinez, melissa

airforce

06:09.4

Bronze

goad, lisa

airforce

06:57.9
4
rodriguez-rexroad, tiffa

army

07:05.6

1500 meter run 3.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

 weasner, jonathan

army

04:03.5

Silver

smith, joshua

airforce

04:50.4

Bronze

lee, daniel

airforce

06:24.6
4
lee fatt, jordan

airforce

08:07.8

1500 meters 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

montoya, lauren

socom

08:40.8

Silver

stevenson, esther

navy

11:21.0

1500 meters 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

collins, jarrid

socom

06:00.6

Silver

tobaz, stephen

socom

06:17.8

Bronze

synder, david

airforce

06:58.3

1500 meters 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

mason, narelle

australia

09:07.5

100 meters 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

webb, robert

australia

05:46.2

1500 meters 5.5 upper -men

Medal Name Team Result

Gold

cooper, austin

navy

04:56.4

Silver

gonzalez-cintron, angel

army

05:38.0

1500 meters 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

balla, sarah

marine corps

05:56.6

Silver

orchard, caitlin

australia

06:42.2

Bronze

everett, angela

navy

06:56.9
4
stevens, danielle

united kingdom

07:53.5

1500 meters 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

rivera, ricardo

airforce

04:59.6

Silver

roberts, ryan

australia

05:02.9

Bronze

conlin, thomas

marine corps

05:05.4
4
covas, jimmy

socom

05:09.8
5
o\'neill,john

canada

05:31.4

1500 meters visually impaired-men  1500 meter run vi blind w/guide

Medal Name Team Result

Gold

cox, jacob

navy

07:23.2

1500 meters visually impaired-men 1500 meter run vi open w/o guide

Medal Name Team Result

Gold

espinal, ferlin

navy

07:09.0

800 meter run 2.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

cheon, jai

navy

02:32.2

Silver

kuwada, garrett

airforce

03:09.8

800 meter run 3.0 racing chair-women

Medal Name Team Result

Gold

morris, kristen

airforce

02:26.5

Silver

martinez, melissa

airforce

03:04.5

Bronze

rodriguez-rexroad, tiffa

army

03:40.3
4
goad, lisa

airforce

03:55.4
5
sumner, dianne

marine corps

03:58.0

800 meter run 3.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

weasner, jonathan

army

02:06.9

Silver

smith, joshua

airforce

02:28.9

Bronze

lee, daniel

navy

03:32.9
4
lee fatt, jordan

airforce

04:08.8

800 meters 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

nugent, patrick

marine corps

03:42.5

800 meters 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

greene, kevin

airforce

02:47.9

Silver

collins, jarrid

socom

02:56.8

Bronze

tobaz, stephen

socom

03:02.2
4
synder, david

airforce

03:16.8

800 meters 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

webb, robert

australia

02:50.2

800 meters 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

cooper, austin

navy

02:26.6

Silver

gonzalez-cintron, angel

army

02:45.7

800 meters 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

balla,  sarah

marine corps

02:56.5

Silver

orchard,  caitlin

australia

03:17.7

Bronze

everett,  angela

navy

03:48.3

800 meters 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

white, aaron

navy

02:30.0

Silver

roberts, ryan

australia

02:30.2

Bronze

conlin, thomas

marine corps

02:34.6

Bronze

rivera, ricardo

airforce

 2:35.4
5
o\'neill, john

canada

02:37.3

800 meters visually impaired open -men 800 meter run vi blind w/guide

Medal Name Team Result

Gold

cox, jacob

navy

03:31.7

800 meters 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

montoya,  lauren

socom

04:21.4

Silver

stevenson,  esther

navy

05:58.2

800 meters visually impaired open-men 800 meter run vi open w/o guide

Medal Name Team Result

Gold

espinal, ferlin

navy

03:05.0

400 meters 2.0-men

Medal Name Team Result

Gold

cheon, jai

navy

01:16.5

Silver

kuwada, garrett

airforce

01:23.2

Bronze

parker, austin

navy

01:34.6
4
martin, jay

army

01:47.7

400 meter dash 2.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

cheon, jai

navy

01:16.5

Silver

kuwada, garrett

airforce

01:23.2

Bronze

parker, austin

navy

01:34.6
4
martin, jay

army

01:47.7

400 meter dash 3.0 racing chair-women

Medal Name Team Result

Silver

martinez, melissa

airforce

01:28.8

Bronze

rodriguez-rexroad, tiffa

army

01:49.7
4
goad, lisa

airforce

01:50.1
5
baquero cruz, blanca

airforce

02:00.2

400 meter dash 3.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

weasner, jonathan

army

01:03.4

Bronze

leary, edward

marine corps

01:18.3
4
rodriguez, andres

airforce

01:31.3
5
lee, daniel

navy

01:36.4

400 meters 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

ireland, brant

socom

01:38.2

400 meters 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

montoya, lauren

socom

01:47.6

Silver

stevenson, esther

navy

02:45.5

400 meters 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

greene, kevin

airforce

01:05.9

Silver

tobaz, stephen

socom

01:12.6

Bronze

collins, jarrid

socom

01:16.4
4
synder, david

airforce

01:19.8

400 meters 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia

01:38.2

400 meters 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

mason, narelle

australia

01:51.1

400 meters 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

 mcsween,allan

united kingdom

58.21

Silver

guinn, kenneth

airforce

58.48

Bronze

harrington, quinn

airforce

01:05.3
4
martin, carnell

marine corps

01:09.1
5
harvey, lee

socom

01:11.7

400 meters 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

davila lucier, christine

airforce

01:31.2

400 meters 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

harwick, austin

army

55.91

Silver

cooper, austin

navy

01:03.4

Bronze

william royster

airforce

01:14.1

400 meters 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

orchard,  caitlin

australia

01:25.1

Silver

gonzales,  lauren

navy

01:27.4

Bronze

everett,  angela

navy

01:30.1
4
garcia,  allison

marine corps

01:32.2

400 meters 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

holliday, andrew

marine corps

56.32

Silver

berry, john

airforce

57.77

Bronze

stevens, justice

airforce

01:03.1
4
mcdonald, derek

canada

01:03.6
5
roberts, ryan

australia

01:04.2

400 meters visually impaired open -men vi blind w/guide

Medal Name Team Result

Gold

cox, jacob

navy

01:39.4

400 meters visually impaired open -men vi blind open  w/o guide

Medal Name Team Result

Gold

landry, michael

marine corps

01:10.2

Silver

espinal, ferlin

navy

01:14.9

100 meters visually impaired open -men  vi blind w/guide

Medal Name Team Result

Gold

cox, jacob

navy

17.14

100 meters visually impaired open-men  vi open w/guide

Medal Name Team Result

Gold

landry, michael

marine corps

11.44

Silver

espinal, ferlin

navy

14.83

100 meters 6.0-women

Medal Name Team Result

Gold

gonzalez,  chunte

airforce

14.61

Silver

euson,  angela

army

14.91

Bronze

everett,  angela

navy

15.83
4
coble,  kristina

airforce

16.14
5
orchard,  caitlin

australia

16.2

100 meters 6.0-men

Medal Name Team Result

Gold

berry, john

airforce

11.94

Silver

holliday, andrew

marine corps

11.98

Bronze

campfield, brett

airforce

12.75
4
white, aaron

navy

13.01
5
rivera, ricardo

airforce

13.25

100 meters 5.5 upper-women

Medal Name Team Result

Gold

1  davila  lucier,  christine

airforce

15.35

Silver

2  freeman,  ruth

navy

18.7

100 meters 5.5 upper-men

Medal Name Team Result

Gold

harwick, austin

army

12.31

Silver

cooper, austin

navy

13.89

Bronze

roberts, joe

socom

18.17

Bronze

william royster

airforce

18.17

100 meters 5.5 lower-women

Medal Name Team Result

Gold

morales, shirley

army

17.64

Silver

smith, georgina

united kingdom

18.8

Bronze

mason, narelle

australia

19.69

100 meters 5.5 lower-men

Medal Name Team Result

Gold

mcsween, allan

united kingdom

11.9

Silver

guinn, kenneth

airforce

12.46

Bronze

jobin, stephane

canada

12.81
4
kosar, dustin

marine corps

12.83
5
it, phal

marine corps

12.87

100 meters 5.0-men

Medal Name Team Result

Gold

parker, nathan

australia

13.23

100 meters 4.5-women

Medal Name Team Result

Gold

montoya, lauren

socom

18.17

Silver

johnson, stephanie

army

20.16

Bronze

stevenson, esther

navy

20.55

100 meters 4.5-men

Medal Name Team Result

Gold

greene, kevin

airforce

12.91

Silver

alewine, ross

army

13.68

Bronze

tobaz, stephen

socom

13.93
4
synder, david

airforce

14.72

100 meters 4.0-men

Medal Name Team Result

Gold

ireland, brant

socom

16.3

Silver

wilson, alex

army

19.01

100 meter 3.0 racing chair-women

Medal Name Team Result

Gold

 morris,  kristen

airforce

22.04

Silver

  hutsler,  annika

marine corps

24.31

Bronze

 martinez,  melissa

airforce

27.43
4
rodriguez-rexroad,  tiffa

army

27.45
5
  goad,  lisa

airforce

28.68

100 meter 3.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

weasner, jonathan

army

18.05

Silver

smith, joshua

airforce

19.81

100 meter 2.0 racing chair-men

Medal Name Team Result

Gold

cheon, jai

navy

21.59

Silver

dunn, travis

socom

22.43

Bronze

parker, austin

navy

23
4
kuwada, garrett

airforce

23.03
5
martin, jay

army

25.06

ambulatory competitions

No Record Found.

racing wheelchair competitions

No Record Found.

Wheelchair Basketball

Wheelchair Basketball
1st round
canada
0 0
netherlands
usmc
38 14
canada
airforce
35 0
netherlands
army
30 13
socom
united kingdom
22 17
usmc
army
30 13
socom
united kingdom
22 17
usmc
airforce
34 22
australia
navy
35 10
canada
airforce
39 10
socom
navy
40 6
united kingdom
australia
23 14
socom
navy
27 17
usmc
airforce
40 25
army
australia
27 6
canada
army
21 20
navy
usmc
0 0
netherlands
socom
22 12
canada
australia
25 6
united kingdom
airforce
29 16
usmc
navy
27 25
army
usmc
32 12
socom
army
22 12
airforce
airforce
21 18
army
army
31 22
airforce
navy
33 6
netherlands
airforce
44 4
canada
usmc
21 8
australia
socom
22 7
united kingdom
army
40 2
netherlands
navy
31 9
australia
airforce
31 9
united kingdom
army
4 1
airforce
army
25 6
canada
australia
37 4
netherlands
navy
25 5
socom
airforce
33 15
usmc
army
34 17
australia
united kingdom
28 8
canada
socom
18 4
netherlands
airforce
27 8
navy
army
30 4
united kingdom

Wheelchair Rugby

Wheelchair Rugby
priliminary
airforce
23 22
navy
army
19 15
united kingdom
marine corps
25 12
canada
australia
25 23
socom
airforce
23 18
marine corps
socom
18 16
army
navy
29 8
canada
united kingdom
27 23
australia
navy
19 17
marine corps
socom
18 15
united kingdom
airforce
27 8
canada
australia
30 23
army
airforce
33 18
socom
navy
21 16
australia
bronze
australia
21 15
socom
gold
airforce
30 25
navy

Wheelchair Tennis

air rifle prone

No Record Found.

air rifle standing

No Record Found.

air pistol

No Record Found.